متخصص پوست ، مو و لیزر

دلایل ریزش مژه‌ها و ابروها

داشتن مژه‌هایی پرپشت و زیبا از عوامل بسیار مهم زیبایی چهره است که باعث می‌شود چشمان فرد بیشتر جلوه پیدا کنند. ابروهای پهن و خوش فرم نیز باعث می‌شود چشمان شخص زیباتر و صورت وی جوانتر به نظر برسند.  این روزها خیلی ها به دنبال داشتن  مژه‌ها و ابروهایی اینچنین هستند و به تاتوی ابرو و کاشت مژه روی می آورند.
بسیاری از افراد  از ریزش موهای ابرو و مژه خود یا کم پشتی و عدم رشد کافی ابروها و مژه ها شکایت می‌کنند و به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل هستند.

دلایل ریزش مژه‌ها

در این مقاله به برخی از شایعترین علل ریزش مژه‌ها و ابروها اشاره می‌کنیم.

 

ریزش مژه ممکن است نشانه عفونت باشد

عفونت در چشم‌ها به خصوص در پلک چشم ممکن است باعث ریزش مژه‌ها شود. حتی در مواردیکه عفونت مرمنی در ناحیه صورت وجود داشته باشد مانند ریشه خراب دندان یا سینوزیت مزمن ،می تواند به ریزش ابروها و مژه ها منجر شود.

 

ریزش موی سکه ای:

گاهی یکی از دلایل ریزش ابرو ها و مژه ها ریزش موی سکه ای است که یک بیماری خود ایمنی می باشد . در این بیماری ،سیستم ایمنی به سلولهای پیاز های مو حمله می کند و باعث ریزش قسمتی از مو ها می شود. ریزش موی سکه ای در تمام مو های بدن از جمله موهای ابرو و مژه می تواند ایجاد شود .ریزش موی سکه ای ابرو یا مژه الزاما با ریزش موی سکه ای سر همراه نمی باشد.

 

استفاده بیش از حد از مواد آرایشی:

استفاده مکرر از ریمل با ایجاد وزن بر روی مژه ها باعث اختلال در خون رسانی به ریشه مژه ها می شود.استفاده مکرر از مداد ابرو ،سایه ابرو و ریمل ابرو نیز باعث صدمه به ابروها می شود. حتی پاک کردن مواد آرایشی از ایروها و مژه ها با فشار باعث ریزش موهای ابرو و مژه می شود.همچنین رنگ کردن مکرر ابروها نیز منجر به ریزش موهای ابروها می شود.

 

استرس بیش از حد:

استرس یکی دیگر از عواملی است که بر سلامت عمومی افراد تأثیر می‌گذارد و می تواند حتی بر ابروها و مژه ها نیز تاثیر بگذارد.

 

کم‌کاری تیروئید:

کارکرد نادرست غده تیروئید از جمله کم کاری یا پرکاری تیروئید ممکن است باعث اختلال در تعادل هورمونی بدن شود که ریزش مژه‌ها و انتهای ابروها یکی از نشانه‌های آن است.

 

افزایش سن:

افزایش سن یک حقیقت است و هیچ راه گریزی از آن نیست. با افزایش سن بخش‌های مختلف بدن در معرض فرسایش آهسته و ثابت قرار می‌گیرد و این مسئله غیر قابل تغییر است.

 

اگزمای سیوره ایک:

ریزش ابروها و مژه ها در افراد مبتلا به نوعی اگزما که خود را به صورت قرمزی و پوسته ریزی و خارش در ناحیه ابروها و پلک ها نشان می دهد،دیده می شود.

 

اکستنشن مژه و تاتوی ابروها:

اکسنتشن مژه با ایجاد وزن بر روی مژه ها باعث اختلال در حونرسانی به ریشه مژه ها و در نتیجه ریزش آنها می شود.در هنگام تاتوی ایروها به پیازهای مو آسیب وارد می شود و ممکن است برای همیشه موهای ابروها از دست بروند.

 

دستکاری زیاد و کندن ابروها و مژه ها:

دستکاری زیاد و کندن موها در ناحیه ابروها و مژه ها به هر دلیل(عادت،استرس و مسایل روحی) و نیز تیغ زدن و برداشتن موهای ابروها می تواند منجر به از دست رفتن موها شود .  فولیکول موهای ناحیه ابرو و مژه بسیار حساس هستند و هرگونه دستکاری می تواند منجر به از دست رفتن آنها به صورت دایم شود.