متخصص پوست ، مو و لیزر

ریزش مو در دوران بارداری و پس از بارداری و درمان آن

به طور کلی چرخه رشد مو از سه مرحله آناژن(مرحله رشد) ،کاتاژن(مرحله توقف رشد) و تلوژن(مرحله ریزش) تشکیل شده است. به طور طبیعی بیش از نود در صد پیاز های موی سر در فاز رشد قرار دارند و یک در صد آنها در فاز ریزش هستند، به همین جهت روزانه جدود صد تار مو از پوست سر جدا می شود. در دوران بارداری به دلیل بالارفتن سطح هورمون استروژن، پیاز موها وارد فاز ریزش نمی شود و به رشد خود ادامه می دهد،در نتیجه اکثر خانم های باردار افزایش تراکم و ضخامت موها را تجربه می کنند و حتی ان مقدار ریزش مویی که به طور طبیعی در همه افراد اتفاق می افتد، در زمان بارداری متوقف می شود. با این حال  برخی از خانم‌ها در دوران بارداری دچار ریزش مو می‌شوند. یکی از  دلایل ریزش مو در زنان باردار فقر آهن است . در دوران بارداری نیاز خانم ها به آهن به دلیل رشد جنین افزایش می یابد. کمبودهای تغذیه ای دیگر مانند کمبود پروتیین، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند. بیماریهای دوران بارداری مانند دیابت بارداری نیز می توانند منجر به ریزش مو شوند. استرس ناشی از بارداری و به خصوص مشکلات ایجاد شده در اثر بارداری نیز یکی از دلایل ریزش مو می تواند باشد. در این دوران خانم‌ها باید با مصرف ویتامین‌ها و مکمل های مخصوص دوران بارداری ، داشتن تغذیه مناسب شامل همه گروه های غذایی و کنترل استرس  به سلامت موهای خود کمک کنند.

ریزش مو در زنان باردار و درمان آن 1
اگرچه ریزش مو در دوران بارداری عامل شایعی نمی‌باشد و  حتی در اکثر موارد هم ممکن است تغییرات هورمونی در دوره بارداری منجر به بهتر شدن وضعیت موها در زنان باردار شود . اما به هر حال ممکن است برخی از مادران باردار  آن را تجربه کنند که می‌توان با برخی از اقدامات ساده که شرح داده شد، مانع بروز این مشکل شد.
خانم هایی که قصد بارداری دارند بهتر است که از چند ماه قبل مورد بررسی قرار گیرند و در صورت ابتلا به مشکلاتی مانند کم خونی، فقر آهن ، فقر ویتامین دی و مشکلات تیرویید مورد درمان قرار گیرند.

ریزش مو در زنان باردار و درمان آن 2
در اکثر موارد ریزش مو بعد از دوران بارداری به وجود می آید و ممکن است بسیاری از خانم‌ها با آن مواجه شوند. اصلی‌ترین دلیل ریزش مو در دوران نقاهت بعد از زایمان، بازگشت هورمون‌های بدن به حالت پیش از بارداری می‌باشد. با پایین آمدن سطح هورمون استروژن تعداد زیادی از پیاز ها ی مو وارد فاز استراحت  می شوند و در نتیجه موها می ریزند. ریزش مو معمولا سه تا چهار ماه بعد از زایمان اتفاق می افتد و گاهی تا شصت در صد پیاز های مو در فاز ریزش قرار می گیرند . خوشبختانه این وضعیت موقتی می باشد و حتی بدون درمان خود به خود در عرض شش ماه ریزش مو برطرف می شود. مسلما رژیم غذایی نامناسب، کمبود های تغذیه ای و استرس می تواند این وضعیت را بدتر کند. همینطور بهتر است خانم ها در این دوران از کارهایی که به ساقه موها آسیب می زند مانند دکلره کردن،براشینگ،صاف کردن و فر کردن اجتناب کنند . در هر صورت جای نگرانی نیست و همه موهای از دست رفته دوباره رشد خواهد کرد.

ریزش موی ناشی از افت سطح استروژن که بعد از زایمان اتفاق می افتد، می تواند بعد از سقط و مرده زایی و همینطور قطع قرص های جلوگیری از بارداری حاوی استروژن نیز دیده شود.